ADIDAS

Značkové oblečenie Adidas online

 

Logo Adidas

Pre niektorých možno bude prekvapujúce, že úspešná športová firma ako je Adidas (pozor, nie je to Addidas ani Adiddas!) Nepochádza z Ameriky, ale od našich susedov, z Nemecka. Vzhľadom k veľkosti produkcie zaslúžene patrí k najväčším výrobcom športového oblečenia na európskom kontinente, pričom v porovnaní so zvyškom sveta je na veľmi slušnom druhom mieste. Adidas je členom väčšieho zoskupenia pomenovanom Adidas Group, kam spadajú tiež značky Reebook, TaylorMade špecializujúca sa na golf a Rockport.

Ukážka produktov Adidas

produkty Adidas

Adidas obuv

Naozajstný príbeh vzniku tejto továrne na „peniaze“ a športový tovar je prekvapivo poetický. Na začiatku stál Adolf („Adi“) Dassler, ktorý začal potom čo sa navrátil z prvej svetovej vojny vyrábať v kuchyni svojej matky topánky. V roku 1924 sa k nemu pridal Rudolf („Rudi“) Dassler a bratia spolu dokázali predať vyše 200 000 topánok pred začiatkom druhej svetovej vojny a to pod značkou Gebrüder Dassler Schuhfabrik.

V roku 1948 bolo ich sľubne sa vyvíjajúce spolupráci koniec, ich cesty sa rozišli a Adolf stál na začiatku firmy Adidas, zatiaľ čo Rudolf naopak založil dodnes taktiež významnú značku Puma. Samotný názov Adidas je potom považovaný za skratku z hesla All Day I Dream About Sports (Celý deň snívam o športe), v skutočnosti ale vznikol ako skratka z Adi pochádzajúce z mena Adolf a Das z jeho priezviska.

topánky Adidas

Po zvyšok existencie ale nebola výroba natoľko idylická, ako by sa mohlo zdať a v roku 1989 sa v niekoľkých nasledujúcich mesiacoch totiž firma stála na pokraji krachu. Zakladateľ totiž umiera a firmy sa ujíma Tapie, ktorí ju za niekoľko rokov držania dovedie do toho stavu, že už nie je naďalej ani schopná splácať pôžičky voči bankám a to aj cez to, že presunul výrobu do Ázie a ako propagačné tvár najal kráľovnú popu Madonnu. Preto je nakoniec firma predaná mužovi menom Robert Louis-Dreyfus. Tapie o nejakú dobu neskôr vyhlásil naprostý bankrot a dokonca strávil nejakú dobu vo väzení.

V druhej polovici 90. rokov minulého storočia sa firma zvládla vyhrabať z dna, dokonca zakúpila lyžiarsku firmu Salomon, ktorú ale tiež o nejakú dobu neskôr predáva. V roku 2005 sa potom na trh dostáva Adidas. Zo zmluvy uzavretej v roku 2006 vlastne firma čerpá dodnes – týkala sa totiž toho, že sa Adidas stal jediným dodávateľom oblečenia pre NBA.

Produktová línia firmy je v súčasnosti neuveriteľne obsiahla. Adidas vyrába špeciálne bežecké topánky, výbavu na futbal, kde firmu podporuje používaním ich výrobkov mnoho významných športovcov v čele s Davidom Backhama, Petrom Čechom, Kaká či Zinedine Zidane. Adidas taktiež má sériu oblečenie určené pre lakros a ďalšie športy. Ich aktuálne marketingové heslo je Impossible is Nothing čiže v preklade Nič nie je nemožné, čo myslím dostatočne vystihuje ich rozsiahlu sériu produktov všetkých možných športových. V súčasnosti má Adidas všetky veci rozdelené do radov Adidas Performance (športové a funkčné výrobky) a Adidas Originals (štýlové a trendy výrobky pre voľný čas).

Adidas e-shop

Ak chcete nakúpiť tovar značky Adidas, odporúčame pokračovať výberom jedného z produktov, kedy sa dostanete na e-shop ponúkajúci tovar Adidas.